WIśNIa

Uprawa wiśni w przydomowym ogrodzie

Wiśnia charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, a jednocześnie obfitym owocowaniem. Tym samym jest to drzewko, które jest niezwykle popularne wśród działkowiczów oraz jego nasadzen czytaj więcej »

hORTENSJA vanille fraise

Hortensja bukietowa vanilla fraise - co warto wiedzieć o jej uprawie?

Hyndranges paniculata Vanille Fraise jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej ozdobnych roślin z gatunku hortensji stożkowych. Posiada atrakcyjne kwiaty, które staja się ozdobą ogrodu, a dodatkowo czytaj więcej »

 

Hortensja bukietowa vanilla fraise - co warto wiedzieć o jej uprawie?

Hyndranges paniculata Vanille Fraise jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej ozdobnych roślin z gatunku hortensji stożkowych. Posiada atrakcyjne kwiaty, które staja się ozdobą ogrodu, a dodatkowo sprawdzają się jako cięte rośliny bukietowe. Początkowo białe kwiatostany, wraz ze swoim rozwojem zyskują niesamowite, różowe zabarwienie. Odmiana jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych umiejętności oraz doświadczenia. Co warto wiedzieć o hortensji bukietowej vanille fraise? Gdzie warto kupować sadzonki rośliny?

Vanilla fraise - sadzonki

Vanilla Fraise jest nową odmianą hortensji bukietowej, która wywodzi się z Francji. Jej okres kwitnienia jest dość wczesny - proces kwitnienia rośliny rozpoczyna się w lipcu. Początkowo jej ukwiecenie przybiera biały odcień, który stopniowo zmienia swoje zabarwienie na piękny, różowy kolor. Kwiaty są obecne na hortensji aż do października, a jej przekwitanie rozpoczyna się po uzyskaniu przez płatki ciemnego, purpurowego odcienia.

Krzak hortensji stożkowej osiąga do dwóch metrów wysokości. Cechuje go prosty pokrój oraz umiarkowane rozgałęzienie. Przy planowanym zakupie sadzonek warto korzystać ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych, jak Podkarpackie Sady. W dużej mierze od jakości sadzonki zależy jej rozwój oraz jakość ukwiecenia.

Hortensja renhy vanilla fraise - uprawa

hORTENSJA vanille fraise jest rośliną, która doskonale wzrasta w glebie, która została wzbogacona o dodatki próchnicze. Dodatkowo, podłoże powinno posiadać lekko kwaśny odczyn, co zagwarantuje jej bujne kwitnienie. Ważne jest jej regularne podlewanie. Vanilla Fraise bardzo lubi wilgotną glebę, ale nie toleruje nadmiernego przelewania. Może to doprowadzić do zniszczenia jej korzeni. Dobrym rozwiązaniem jest posypanie gleby korą, która zatrzymuje wodę i powstrzymuje jej barowanie.

Odpowiednim stanowiskiem dla hortensji stożkowej jest jasna lokalizacja. Odnajdzie się także w półcienistym miejscu. Jest odporna na różnice temperatur, dlatego też jest mrozoodporna. Jej kwitnienie przebiega niezależnie od wielkości minusowych temperatur zimą, dlatego że kwiaty kwitną na pędach jednorocznych.

Hortensja vanille fraise budzi się do życia każdej wiosny, dlatego też jest to odpowiedni czas na zadbanie o jej prawidłowy wzrost. Konieczne jest jej konkretne przycięcie, przez rozpoczęciem silnego wzrostu i kwitnienia. Najlepiej ściąć wszystkie pędy nieco ponad poprzednim miejscem obcinania.

Hortensja stożkowa - sposób sadzenia

Dla prawidłowego wzrostu hortensji bukietowej, warto zwrócić uwagę na sposób sadzenia. Pierwszym krokiem jest odpowiednia wielkość dołka. Idealne będzie wykopanie dziury o dwukrotnej wartości wielkości korzenia krzaka. Istotne jest ostrożne wydostanie całej sadzonki z doniczki. Można, na około 10 minut przed sadzeniem włożyć ją do wody, co dobrze zwilży korzenie, ale też ziemię. Dlatego też wysunięcie jej z pojemnika będzie prostsze. Po ulokowaniu jej w dołku należy obficie obsypać ją ziemią i dokładnie uciskać. Tak ubitą ziemię należy porządnie podlać wodą - można wykorzystać deszczówkę lub wodę wodociągową. Dla lepszego wzrostu hortensji można zaaplikować dodatkową warstwę kompostu, co zapewni ziemi odpowiednią żyzność.

Artykuły powiązane