WIśNIa

Uprawa wiśni w przydomowym ogrodzie

Wiśnia charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, a jednocześnie obfitym owocowaniem. Tym samym jest to drzewko, które jest niezwykle popularne wśród działkowiczów oraz jego nasadzen czytaj więcej »

hORTENSJA vanille fraise

Hortensja bukietowa vanilla fraise - co warto wiedzieć o jej uprawie?

Hyndranges paniculata Vanille Fraise jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej ozdobnych roślin z gatunku hortensji stożkowych. Posiada atrakcyjne kwiaty, które staja się ozdobą ogrodu, a dodatkowo czytaj więcej »

 

Uprawa wiśni w przydomowym ogrodzie

Wiśnia charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi, a jednocześnie obfitym owocowaniem. Tym samym jest to drzewko, które jest niezwykle popularne wśród działkowiczów oraz jego nasadzenie w przydomowym ogrodzie. Dodatkowo wiśnie cena których jest bardzo atrakcyjna mogą stanowić idealne rozwiązania dla małych jak i większych ogrodów. Drzewka wiśni doskonale radzą sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi, a ponadto wykazują ogromną odporność na mróz, a także inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Z kolei owoce wiśni charakteryzują się bogactwem wartościowych składników odżywczych, a także możliwością szerokiego zastosowania kulinarnego. Można wykorzystać je do przetworów, soków, dżemów oraz nalewek.

Bardzo popularne odmiany wiśni to Ludwika, Montmorency, Łutówka, Książęca, Nefris, a także stara hTTPS://www.podkarpackiesady.pl/16-czeresnie-i-wisnie WIśNIa ceny poszczególnych sadzonek zależą między innymi od wielkości drzewka, a także odmiany. Kupowane do swojego ogrodu wiśnie odmiany powinny odpowiadać potrzebom użytkowym. Istnieją odmiany, które przeznaczone są do przetworów, inne zaś doskonale sprawdzają się na kompoty czy też sok.

Wiśnie są drzewkami, które przyjmują się w bardzo zróżnicowanych warunkach. Jednakże najkorzystniejsze jest stanowisko dobrze nasłonecznione, co bardzo pozytywnie wpływa na jakość oraz smak oraz wybarwienie owoców. Gleba do uprawy wiśni powinna być natomiast gliniasto piaszczysta lub piaszczysta. Należy unikać z kolei gleb ciężkich, a także nadmiernego zawilgocenia. W przypadku wiśni optymalnym odczynem podłoża jest 7 ph. Są to idealne warunki do tego, aby uzyskać doskonały owocowania, silny wzrost drzewek, na ponadto dobrą kondycję sadzonek.

Za najlepsze terminy do sadzenia wiśni uznajdzie się wczesną wiosnę lub jesień. Kupując sadzonki z odkrytym korzeniem należy zwracać uwagę na ich zdrowotność oraz wygląd. Dzięki temu uniknie się ryzyka chorób oraz szkodników. Rośliny powinny być zatem wolne od wszelkich patogenów. Średnica wykopanego dołka powinna być większa od bryły korzeniowej wiśni. Jeżeli drzewko ma stosunkowo długie korzenie można je wówczas uciąć wykorzystując do tego ostre narzędzie takie jak sekator. Po zasadzeniu drzewko należy obficie podlać, można wykorzystać także ściółkowanie za pomocą kory lub keramzytu. W przypadku kilku nasadzeń należy zachować odstęp między drzewkami wynoszący co najmniej 5 m.

Zaraz po posadzeniu wiśni należy zdecydować się na odpowiednie podcinanie. Jest to zabieg, który pobudza wzrost drzewka, a także kształtowanie się korony. Obcinanie ma również duże znaczenie dla kwitnienia, a także owocowania. Pomijając pęd główny należy skrócić tylko pędy boczne o około 2 – 3 oczka. W kolejnych latach wykonuje się natomiast cięcie odmładzające oraz regenerujące, usuwając martwe oraz krzyżujące się pędy. Co ważne w odróżnieniu do pozostałych drzewek owocowych wiśnie należy przycinać zawsze po zbiorze owoców. W tym czasie pędy są najmniej narażone na choroby grzybowe, a także bakteryjne. Po przycinaniu drzewka konieczne jest zastosowanie maści ogrodniczej. Doskonałe drzewko do nasadzeń jakim jest wiśnia cena której jest stosunkowo niska i atrakcyjna sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Artykuły powiązane